Primary Election 2018: Candidates file to be on the ballot

Printer-friendly versionSend by emailPDF version

SALYERSVILLE –  As of 3 p.m. on Wednesday, January 10, the following people have filed with the Magoffin County Court Clerk to be on the ballot for the May 2018 Primary Election:

 

 

 

 

County Judge

DEM                                              REP

William Helton                            Joshua Ray Puckett

Danny Salyer                             John Montgomery

Matthew Chalmer Wireman       Carter Whitaker

Rondal Reed                               

Tim Watkins

Don Risner

Haden B. (H.B.) Arnett

IND

Lowell Gene Arnett

 

County CLERK

DEM                                              REP

Renee Arnett Shepherd           Josie Wireman Bailey

Anthony Wayne Rose

Big Tony Allen

Diana Adams

 

County ATTORNEY

DEM                                             

Greg Allen

 

SHERIFF

DEM                                              REP

Randall “Bob” Jordan              Michael Nickels

David Neil Howard                  William “Bill” Meade

Johnnie Lovely                        William Jeff Salyer

Matthew Watson                     Carson Montgomery

IND

Rick Jordan

Arthur Perkins

 

CIRCUIT CLERK

DEM                                              REP                             

Tonya Arnett Ward                       Christi Jo Montgomery

 

PROPERTY VALUATION ADMIN. (PVA)

DEM                                              REP

Jerry L. Patrick                           Lesley Allen Arnett

Benji Gibson                              Rebecca L. Allen

Dexter Allen                               Brad Patrick

 

MAGISTRATE DISTRICT 1

DEM                                              REP

Harlen “Sarge” Rowe                Darrel Ray Howard

Ella Allen                                   Ivan Neil Howard

Robert Prater

Tommy Howard

Ronnie Jenkins

Larry Howard

 

MAGISTRATE DISTRICT 2

DEM                                              REP

Garrett "Gary" Ward                Eddie Jenkins

Pernell “Buck” Lemaster         Kathy Bailey

 

MAGISTRATE DISTRICT 3

DEM                                              REP

Joe Bailey                                    Nelson Lovely

Brian K. Pennington                    Darrell G. Arnett

Randall Risner                            James E. Holliday

Ralph Lovely

Charles “Charlie” Brown

Ryan Risner

Gregory Fitzpatrick

Sam Bailey JR

 

CONSTABLE DISTRICT 1

DEM                                              REP

Jason E. Crigger                          James Rudd

Claude (Duke) Ray Craft 

Eugene Salyer JR

Billy Joe Howard

 

CONSTABLE DISTRICT 2

DEM                                              REP                                 

Silas Saylor                                   Wade Collinsworth

Dewey Marshall

Zachary Bauer 

Randy (Blackbird) Marshall

 

CONSTABLE DISTRICT 3

DEM                                             

Richard Rex Love

Alvin Junior Craft

Larry “Bubby” Carpenter

Homer Bailey

Charley Bailey

Clayton D. Howard

Scottie Bailey

Steven Hale

 

Jailer

DEM                                              REP

Bryan Montgomery                      Greg Minix

 

CORONER

DEM                                             

Mark Jenkins

 

At press time, the following have filed with the Secretary of State's office:

 

US Representative (5th district)

                                                         REP

                                                         Harold "Hal" Rogers

                                                         Gerardo Serrano

 

State Representative (92nd district)

DEM                                              REP

Ryan Mosley                                John C. Blanton

 

Justice of the Supreme Court (3rd)

NONPARTISAN

Dan Ballou

David Tapp

 

State Senator (30th)

                                                 REP

                                                Brandon Smith

 

Judge of the Court of Appeals (7th/2nd)

NONPARTISAN

Donald Howard Combs

Larry E. Thompson 

David Allen Barber

 

District Judge (36th)

NONPARTISAN

Dennis Prater

 

Commonwealth Attorney (36th)

DEM                                             

Todd Martin

 

The deadline to file nomination papers for candidates for the primary will be Tuesday, January 30 at 4 p.m. All county officer positions will be on the ballot, as will District 1 and 4 school board seats, district judge, Commonwealth attorney, and circuit clerk. The U.S. House of Representatives race will go on this ballot, as will the state senate (even districts) and state house positions. The nonpartisan city council and mayor’s race will be on the general election ballot in November 2018.